Season:

2018 NJCAA DI Men's Outdoor Track & Field All-America Teams

All-America honors are presented to the top three finishers in each event at the NJCAA DI Men's Outdoor Track & Field Championship

1st Place = First Team  //  2nd Place = Second Team  //  3rd Place = Honorable Mention

FIRST TEAM TRACK ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  100m Emmanuel Yeboah Western Texas Fr.
  200m Khance Meyers Hinds (MS) Fr.
  400m Sean Bailey Western Texas So.
  800m Derek Holdsworth Trinidad State (CO) Fr.
  1500m Derek Holdsworth Trinidad State (CO) Fr.
  3000m SC Ayton Ledesma Gillette (WY) Fr.
  5000m Thobile Mosito Cloud County (KS) So.
  10000m Thonile Mosito Cloud County (KS) So.
  110mH Mason Weh South Plains (TX) So.
  400mH Marvin Williams ASA Miami (FL) Fr.

 

FIRST TEAM FIELD ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  High Jump Richard Newman Hutchinson (KS) Fr.
  Long Jump Darius Clark Coffeyville (KS) Fr.
  Triple Jump Fabian Edoki South Plains (TX) So.
  Pole Vault Dalton Riep Paradise Valley (AZ) Fr.
  Discus Josh Boateng Central Arizona So.
  Hammer Travis Petersen Iowa Central So.
  Javelin Markim Felix South Plains (TX) Fr.
  Shot Put Sanjae Lawrence Barton (KS) So.
  Decathlon Jonathan Ply Central Arizona  Fr.

 

FIRST TEAM RELAY ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  4x100m Christian Lyon Barton (KS) So.
    Terence Ware   So.
    Samson Colebrooke   So.
    Dartez Hamlin   Fr.
  4x400m Khamal Stewart-Baynes Western Texas Fr.
    Rayon Buttler   Fr.
    Ned Azemia   Fr.
    Sean Bailey   So.
  4x800m Isaiah Nicholas Iowa Central So.
    Alex Sanford   So.
    Mel Obadiah   Fr.
    Brian Bell   So.

 

SECOND TEAM TRACK ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  100m Jaquone Hoyte Western Texas Fr.
  200m Kasaun James Arkansas Baptist So.
  400m Michael McCleod Coahoma (MS) Fr.
  800m Brian Bell Iowa Central So.
  1500m Oscar Leyva Colby (KS) So.
  3000m SC Moses Dirane Cloud County (KS) So.
  5000m Ayton Ledesma Gillette (WY) Fr.
  10000m Andrew Bosquez South Plains (TX) Fr.
  110mH Marvin Williams ASA Miami (FL) Fr.
  400mH Ned Azemia Western Texas Fr.

 

SECOND TEAM FIELD ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  High Jump Eric Richards Hinds (MS) So.
  Long Jump Fabian Edoki South Plains (TX) So.
  Triple Jump Javon Brown Meridian (MS) Fr.
  Pole Vault Trent Lawrence Cowley (KS) So.
  Discus Sanjae Lawrence Barton (KS) So.
  Hammer Graham Sokol Barton (KS) So.
  Javelin Keyon Burton Iowa Western Fr.
  Shot Put Josh Boateng Central Arizona So.
  Decathlon Marcus Klein Iowa Western So.

 

SECOND TEAM RELAY ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  4x100m Marquel Pittman Hinds (MS) Fr.
    Khance Meyers   Fr.
    Diamantae Griffin   Fr.
    Babakarr Randall   Fr.
  4x400m Kobey Hill Meridian (MS) So.
    Stephan Holcombe   So.
    Joshua St. Clair   Fr.
    James Burnett   So.
  4x800m Longins Kouri Cloud County (KS) Fr.
    Omari Miller   So.
    Moses Dirane   So.
    Stephen Marindich   So.


HONORABLE MENTION TRACK ALL-AMERICANS  
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  100m Christian Lyon Barton (KS) So.
  200m Phemelo Matlhabe Iowa Central Fr.
  400m Elijah Young Monroe (NY) So.
  800m Rayon Buttler Western Texas Fr.
  1500m Moses Dirane Cloud County (KS) So.
  3000m SC Thobile Mosito Cloud CountY (KS) So.
  5000m Daniel Haymes Trinidad State (CO) So.
  10000m Daniel Haymes Trinidad State (CO) So.
  110mH Stephon Torrence Barton (KS) Fr.
  400mH Kenroy Williams Barton (KS) FR.

 

HONORABLE MENTION FIELD ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  High Jump Milton Harrell Hinds (MS) So.
  Long Jump Travis Hugg Barton (KS) Fr.
  Triple Jump Dodley Thermitus Coffeyville (KS) Fr.
  Pole Vault Owen DeSilva Central Arizona Fr.
  Discus Kevin Nedrick Barton (KS) So.
  Hammer Enrique Martinez Barton (KS) So.
  Javelin Anthony Gallardo Hutchinson (KS) Fr.
  Shot Put Kevin Nedrick Barton (KS) So.
  Decathlon Connor Williamson Paradise Valley (AZ) Fr.

 

HONORABLE MENTION RELAY ALL-AMERICANS
  EVENT NAME COLLEGE CLASS
  4x100m Jaquone Hoyte Western Texas Fr.
    Shivnarine Smalling   So.
    Gabriel Walker   So.
    Emmanuel Yeboah   Fr.
  4x400m Junior Charles South Plains (TX) So.
    Ian Gonzales   So.
    Jordan Atkinson   So.
    Montel Hood   So.
  4x800m Ludreche Bouanga Allen County (KS) So.
    Michael Knowles   Fr.
    Xari Barros   Fr.
    Yoel Yoel   Fr.

 

NJCAA Admin Login X

Forgot Your Password?