pitched 1.0 innings per team game
Rk Name   app gs w l sv cg ip h r er bb k k/9 hr era
1 J Minucci Nassau 7 1 4 0 0 - 37.1 17 5 4 12 64 15.43 - 0.96
2 R Sandberg Queensborough 9 8 5 0 1 5 46.0 26 12 7 19 90 17.61 - 1.37
3 L Deleo Montgomery County 13 0 0 0 1 - 31.0 21 10 5 7 33 9.58 - 1.45
4 J Barker Minnesota West 11 5 5 2 0 2 49.2 43 15 9 13 40 7.25 - 1.63
5 C Berte Suffolk County 12 2 6 1 1 2 60.1 59 20 11 12 64 9.55 4 1.64
6 T Schmid Suffolk County 12 1 5 3 0 1 52.1 38 33 11 29 70 12.04 - 1.89
7 A Garcia Bergen 11 10 7 3 0 5 64.1 57 24 14 25 80 11.19 2 1.96
8 W Joyce Rockingham 17 11 8 4 2 6 85.2 70 31 19 23 96 10.09 - 2.00
9 K Simon Lorain County 10 8 6 1 0 5 53.0 44 24 13 26 67 11.38 2 2.21
10 C Maldonado Camden County 10 9 6 1 0 2 48.2 38 22 12 16 57 10.54 - 2.22
10 J Weber Quinsigamond 10 8 6 2 0 3 48.2 29 19 12 25 66 12.21 - 2.22
12 L Love Waubonsee 11 7 6 3 0 5 52.1 64 23 13 9 63 10.83 2 2.24
13 C Imbriano Northern Essex 10 9 4 2 1 1 52.1 39 28 14 17 71 12.21 - 2.41
14 T GERTNER Oakton 15 2 10 1 2 - 96.0 81 40 26 29 103 9.66 2 2.44
15 N Bene Lorain County 9 7 4 3 0 4 43.2 47 28 12 22 55 11.34 - 2.47
16 M Malatesta Ocean County 9 0 7 2 0 - 54.0 38 27 15 32 52 8.67 2 2.50
17 G Roosen Riverland 8 2 4 1 0 2 39.1 24 12 11 28 36 8.24 1 2.52
18 A Gohl St. Cloud Tech 7 7 4 2 0 3 42.2 35 21 12 16 47 9.91 - 2.53
19 J Burmaster Niagara County 10 10 6 0 0 2 49.2 37 19 14 17 60 10.87 1 2.54
20 R Flansburg Herkimer 11 10 6 0 0 - 46.2 41 21 14 19 58 11.19 1 2.70
21 J Isham Waubonsee 11 9 7 2 0 3 59.2 50 32 18 18 58 8.75 1 2.72
22 K Bradley Prince George's 11 9 5 4 0 2 49.2 42 24 15 18 57 10.33 - 2.72
23 G Diaz Northland 10 1 6 2 0 - 43.0 28 21 13 17 64 13.40 2 2.72
24 S Klimeck Eastfield 15 15 9 3 0 3 84.0 71 41 26 28 95 10.18 7 2.79
25 R Steffens Suffolk County 11 1 8 2 0 - 53.1 42 24 17 28 75 12.66 4 2.87
26 J Perez Minnesota West 12 5 2 5 1 3 55.1 49 33 18 24 63 10.25 - 2.93
27 N Kamimura Bunker Hill 4 1 0 3 0 - 27.1 23 29 9 16 35 11.52 - 2.96
28 J Woods Tompkins Cortland 10 7 6 2 0 2 57.1 61 37 19 18 57 8.95 - 2.98
29 I Logue Allegheny County-Boyce 10 7 4 2 0 1 48.0 42 23 16 25 65 12.19 - 3.00
30 A CRINIGAN Oakton 22 2 12 3 3 - 98.1 80 46 33 32 107 9.79 1 3.02
31 D Clavenna Joliet 12 12 6 2 0 4 56.1 43 24 19 41 52 8.31 1 3.04
32 A Bonilla Bronx 17 7 8 3 2 4 56.0 58 44 19 15 44 7.07 1 3.05
33 N Evangelista Rowan Gloucester 16 7 6 1 2 2 64.2 55 25 22 25 71 9.88 1 3.06
34 D Zellman Ocean County 8 0 3 4 0 - 47.0 39 24 16 8 62 11.87 4 3.06
35 R Sepulveda Coastal Bend 14 12 6 4 0 3 70.1 74 34 24 17 40 5.12 2 3.07
36 A Williams Nassau 8 1 6 1 0 1 43.2 44 22 15 14 44 9.07 - 3.09
37 T Lawrence Rainy River 10 9 6 2 0 2 46.1 41 24 16 30 38 7.38 2 3.11
38 M Keener Surry 12 0 5 0 0 - 42.1 41 19 15 18 47 9.99 2 3.19
39 B Marsh SUNY Adirondack 11 8 5 2 0 3 50.2 38 20 18 26 40 7.11 - 3.20
39 J Venegas Elgin 10 9 6 1 0 2 50.2 48 22 18 17 47 8.35 1 3.20
41 R Walker Tompkins Cortland 10 9 3 4 0 2 45.0 43 21 16 24 68 13.60 - 3.20
42 G Dittmer Delta 9 9 5 3 0 3 53.1 41 28 19 27 78 13.16 2 3.21
43 D Wakeley Rowan Gloucester 13 12 6 1 0 - 61.0 62 29 22 16 60 8.85 3 3.25
44 C Dwyer Montgomery 12 1 8 2 1 - 72.0 65 33 26 9 87 10.88 2 3.25
45 K White Minnesota West 8 3 3 4 0 1 41.1 35 23 15 24 36 7.84 - 3.27
46 A Mitchell Surry 13 0 6 1 0 - 54.1 46 30 20 19 64 10.60 1 3.31
47 C Vitale Erie 14 9 9 3 1 6 65.2 55 43 25 30 68 9.32 4 3.43
48 J Torres Bergen 11 10 6 3 0 4 60.1 57 28 23 20 72 10.74 3 3.43
49 A Pane Allegheny County-Boyce 11 1 3 2 0 - 44.1 29 19 17 15 39 7.92 - 3.45
50 J Hughes Bucks County 6 3 2 1 0 - 28.2 28 20 11 19 21 6.59 - 3.45
51 C Hunter Danville 12 0 8 2 0 - 70.0 64 35 27 21 88 11.31 - 3.47
52 L Foley Lehigh Carbon 15 7 5 1 0 2 62.0 56 35 24 21 42 6.10 3 3.48
53 W Buraconak Schoolcraft 10 5 4 2 0 1 58.1 58 31 23 9 76 11.73 5 3.55
54 L DiTondo Massasoit 7 7 2 1 0 1 43.0 41 29 17 17 49 10.26 3 3.56
55 A Bernhard Montgomery County 10 7 0 0 0 - 40.0 35 25 16 15 23 5.17 - 3.60
56 D Winseck Allegheny County-South 9 5 1 2 2 1 34.2 38 22 14 7 32 8.31 - 3.63
57 R Harris Brookhaven 21 0 7 3 1 - 68.1 63 42 28 38 66 8.69 2 3.69
58 S Bowley Cumberland County 16 13 8 3 0 - 77.2 85 46 32 26 46 5.33 1 3.71
59 B Melanson Quinsigamond 11 8 3 6 0 4 37.2 41 29 16 18 31 7.41 3 3.82
60 K Canavally Onondaga 9 9 2 1 0 2 58.2 59 28 25 17 57 8.74 - 3.84
61 N Morena Suffolk County 15 1 6 5 2 - 58.0 47 30 25 27 77 11.95 1 3.88
62 A Orta Brookhaven 18 2 6 2 4 - 75.1 72 38 33 17 89 10.63 3 3.94
63 R Umholtz Fulton-Montgomery 6 6 3 2 0 5 36.1 31 24 16 17 33 8.17 2 3.96
64 C Dilday Hibbing 9 4 2 2 0 4 43.0 39 35 19 31 32 6.70 4 3.98
65 G Cuevas Allegheny County-Boyce 9 4 2 3 1 2 31.2 29 21 14 13 37 10.52 - 3.98
66 T Wiegel Eastfield 15 15 8 2 0 6 83.2 84 51 37 23 83 8.93 1 3.98
67 E Hinnenkamp Central Lakes 8 7 3 5 0 3 40.2 44 39 18 19 39 8.63 1 3.98
68 M Dinsdale Coastal Bend 14 11 5 4 0 - 60.2 62 36 27 35 40 5.93 2 4.01
69 C Mercier Milwaukee Area Tech 11 11 3 3 0 1 58.1 53 36 26 22 42 6.48 1 4.01
70 J Blatney Tyler 14 13 5 3 0 - 62.1 52 36 28 23 68 9.82 5 4.04
71 T Coraggio Ocean County 12 0 5 5 0 - 55.0 64 41 25 10 50 8.18 4 4.09
72 J Barnes Mountain View 13 0 1 0 0 - 94.1 57 59 43 35 45 4.29 1 4.10
73 J Brase SUNY Adirondack 10 8 6 3 1 3 46.0 54 37 21 26 45 8.80 - 4.11
73 B Torres Queensborough 11 7 7 2 0 2 46.0 38 33 21 32 73 14.28 1 4.11
75 J LaFerriere Hudson Valley 8 2 5 1 0 - 41.0 44 27 19 15 23 5.05 - 4.17
76 J Wright Delta 9 8 3 5 0 4 56.0 61 33 26 14 52 8.36 2 4.18
77 D Lague Quinsigamond 9 5 2 2 1 1 34.1 35 21 16 22 48 12.58 1 4.19
78 C Vandreason Onondaga 10 9 5 3 0 7 55.2 44 32 26 11 35 5.66 - 4.20
79 M Becerril Coastal Bend 16 13 10 2 0 5 74.0 70 40 35 31 59 7.18 5 4.26
80 A Leedle Rock Valley 13 11 6 3 1 1 65.1 56 45 31 36 81 11.16 2 4.27
81 Z Resnick Itasca 10 1 4 2 0 - 46.1 50 40 22 15 29 5.63 1 4.27
82 K Alicea Rainy River 10 10 4 6 0 2 50.0 61 35 24 16 50 9.00 2 4.32
83 D Sidwell Atlantic Cape 9 0 3 4 0 - 56.0 62 48 27 21 70 11.25 1 4.34
84 P Berenato Camden County 12 10 4 4 0 2 55.1 52 44 27 28 68 11.06 3 4.39
85 E Gabel-Tripp Lehigh Carbon 14 10 4 6 2 4 69.1 78 43 34 20 51 6.62 4 4.41
86 Z Zinck Genesee 10 8 4 3 0 1 48.2 43 33 24 30 66 12.21 1 4.44
87 A Capasso Cumberland County 16 15 8 5 0 2 77.0 79 54 38 26 82 9.58 4 4.44
88 I Ambrose Ocean County 9 0 5 1 0 - 54.0 59 41 27 18 46 7.67 4 4.50
89 H Malachek St. Cloud Tech 6 5 4 2 0 1 31.2 46 20 16 7 33 9.38 3 4.55
90 H Pesch Northland 10 3 6 0 0 1 41.0 48 27 21 7 22 4.83 0 4.61
91 J Carlsen Joliet 13 10 4 6 0 3 60.1 46 40 31 49 66 9.85 2 4.62
92 L Gerber Itasca 12 0 5 2 0 - 46.0 56 33 24 20 33 6.46 6 4.70
93 A Corso Northampton 15 5 6 0 0 2 58.1 52 35 31 15 39 6.02 4 4.78
94 A Pimental Bronx 15 8 4 2 0 2 62.0 85 62 33 26 45 6.53 2 4.79
95 R Boaz Cedar Valley 13 13 3 5 0 2 82.0 94 65 44 22 55 6.04 9 4.83
96 H Fortson North Arkansas 10 6 3 3 0 2 50.0 54 47 27 29 28 5.04 8 4.86
97 N Wygel Fulton-Montgomery 7 5 2 3 0 3 33.0 63 36 18 5 16 4.36 - 4.91
98 C Day Danville 14 0 5 1 0 - 34.2 43 23 19 18 31 8.05 - 4.93
99 J Donley North Arkansas 13 6 2 3 2 2 47.0 48 36 26 23 47 9.00 12 4.98
100 R Reidy Northern Essex 12 10 6 3 0 3 52.1 51 33 29 20 60 10.32 - 4.99
101 M Whitmarsh Tyler 14 13 5 5 0 2 68.1 72 59 38 14 60 7.90 8 5.00
102 B Girgenti Camden County 11 11 4 3 0 3 55.1 61 41 31 31 62 10.08 1 5.04
103 A Pristera Nassau 9 1 4 2 0 1 44.0 54 29 25 13 48 9.82 - 5.11
103 V Rongione Lehigh Carbon 13 5 0 5 1 1 44.0 50 33 25 20 29 5.93 5 5.11
105 M Hovermill Montgomery 12 2 5 0 0 1 50.2 55 34 29 21 43 7.64 1 5.15
106 R Espada Riverland 7 2 6 1 0 1 33.0 39 21 19 16 38 10.36 1 5.18
107 N Weber Northampton 12 11 7 4 0 4 72.0 92 47 43 12 46 5.75 5 5.38
108 N Steele Massasoit 8 5 4 1 0 1 38.1 34 35 23 21 34 7.98 1 5.40
109 M Parmely Brookhaven 15 1 4 2 0 - 73.1 91 59 45 28 85 10.43 5 5.52
110 G Seijas Erie 11 9 4 5 0 2 53.2 50 51 33 37 49 8.22 6 5.53
111 M Tajima Holyoke 7 7 1 4 0 1 32.1 46 38 20 21 20 5.57 - 5.57
112 T Stone Eastfield 17 14 4 5 0 2 59.2 53 44 37 40 67 10.11 4 5.58
113 K Durbin Vermilion 8 6 1 4 0 2 45.0 59 46 28 18 16 3.20 1 5.60
113 J Yanac Luzerne County 10 1 0 4 0 1 45.0 47 47 28 31 57 11.40 2 5.60
115 C Noeth Genesee 11 7 5 3 0 1 43.1 49 36 27 19 28 5.82 5 5.61
116 J Davis Richland 16 15 5 5 0 2 88.2 112 67 56 20 56 5.68 6 5.68
117 J Fall Brookdale 12 11 7 2 1 5 64.1 77 48 41 26 72 10.07 5 5.74
118 Y Ojeda Hibbing 9 8 2 1 0 3 39.0 48 33 25 15 21 4.85 2 5.77
119 F Almendarez Richland 13 9 7 2 2 3 59.0 56 40 38 30 55 8.39 5 5.80
120 D Rosado Holyoke 8 5 3 3 0 4 34.0 34 26 22 17 39 10.32 4 5.82
121 D Baxter Jamestown 7 4 2 1 0 - 29.1 32 34 19 28 26 7.98 - 5.83
122 T Sander Lehigh Carbon 15 8 5 3 1 3 61.2 76 52 40 28 36 5.25 4 5.84
123 R Johnson Jamestown 7 4 2 5 0 1 32.1 44 37 21 18 37 10.30 - 5.85
124 W Norris Brookhaven 23 0 8 4 1 - 73.2 112 62 48 19 58 7.09 10 5.86
125 H Kato Middlesex County 10 0 2 3 0 - 48.2 55 50 32 30 39 7.21 - 5.92
126 J Espinal Kingsborough 7 0 1 0 0 - 31.1 33 28 21 20 25 7.18 3 6.03
127 J Morales Union County 16 0 1 2 0 - 72.1 97 63 49 16 46 5.72 6 6.10
128 N Davidson Bucks County 7 4 0 4 1 - 26.1 25 33 18 22 46 15.72 - 6.15
129 M Threatt Mountain View 8 2 0 3 0 - 55.1 55 43 38 29 29 4.72 1 6.18
130 P Atteo Harper 9 8 3 5 0 1 47.2 55 41 33 32 43 8.12 4 6.23
130 B Mutz Delaware County 11 4 1 1 0 1 30.1 31 24 21 26 27 8.01 1 6.23
132 C Knettel Vermilion 7 3 4 2 0 1 40.0 52 38 28 16 14 3.15 0 6.30
132 L Lewando Massasoit 7 7 1 3 0 2 30.0 39 30 21 7 21 6.30 2 6.30
134 H Payano Monroe College - Bronx 19 2 2 3 0 1 44.0 51 47 31 40 52 10.64 2 6.34
135 B Hoare Thomas Nelson CC 12 6 1 4 0 2 48.0 58 46 34 27 43 8.06 4 6.38
136 N Cotter Schoolcraft 13 4 4 3 0 2 57.1 87 61 41 19 20 3.14 8 6.44
136 B Hathaway North Lake 13 0 2 3 0 - 57.1 63 52 41 30 41 6.44 3 6.44
138 A Cusimano Rock Valley 14 9 5 5 3 5 62.1 89 53 45 17 42 6.06 4 6.50
139 S Ambrose Danville 12 0 2 3 1 - 49.2 43 44 36 45 68 12.32 - 6.52
140 T Scapaci Kingsborough 6 1 2 1 0 1 37.0 36 34 27 20 42 10.22 3 6.57
140 Z Vavasour SUNY Adirondack 10 9 5 3 0 3 49.1 67 49 36 21 45 8.21 6 6.57
142 J Davis Thomas Nelson CC 11 8 1 3 0 2 55.0 81 52 41 17 37 6.05 6 6.71
143 C Caltabiano Delaware County 9 5 3 1 0 1 40.0 48 32 30 17 23 5.17 3 6.75
143 J Dwyer MassBay 5 4 0 3 0 2 16.0 31 33 12 9 24 13.50 3 6.75
143 H Tomlin Atlantic Cape 9 4 3 6 0 3 52.0 75 61 39 25 43 7.44 - 6.75
146 T Mauch Milwaukee Area Tech 10 8 0 4 0 - 42.1 65 43 32 18 22 4.68 6 6.80
147 B Smith Fulton-Montgomery 8 7 4 3 1 4 39.2 48 36 30 20 33 7.49 4 6.81
148 L Jeska Central Lakes 6 6 1 2 0 2 33.2 55 44 26 21 20 5.35 2 6.95
149 H Reinardy Rochester 10 8 1 4 0 3 42.2 57 42 33 17 35 7.38 - 6.96
150 A Knutson Ridgewater 9 1 1 4 0 1 41.1 44 39 32 15 34 7.40 2 6.97
151 J VanDeSteeg Rochester 9 8 2 4 0 2 46.1 65 44 36 18 30 5.83 3 6.99
152 C Regan North Lake 15 0 4 5 0 - 60.1 71 57 47 26 37 5.52 8 7.01
153 T Lux Westmoreland 8 7 4 4 0 3 42.2 63 39 34 18 14 2.95 5 7.17
154 D Recinos Jamestown 7 3 1 6 0 - 28.2 39 41 23 24 22 6.91 1 7.22
155 W Magovney Jefferson (NY) 6 0 3 3 0 - 36.0 48 33 29 19 24 6.00 3 7.25
156 M Cruz Union County 15 0 3 4 0 - 58.2 66 63 48 48 70 10.74 4 7.36
156 P Mudrick Montgomery County 12 5 1 0 0 - 33.0 46 39 27 15 24 6.55 2 7.36
158 C Reese Prince George's 15 11 5 5 0 1 63.2 89 68 53 35 68 9.61 9 7.49
159 C Spahr Central Lakes 10 6 1 7 0 4 41.0 48 50 36 34 43 9.44 1 7.90
160 N Lynch Cedar Valley 13 13 5 7 0 1 66.0 71 66 58 33 67 9.14 5 7.91
161 R Morris Mesabi Range 7 6 1 3 0 3 39.1 48 39 35 27 31 7.09 3 8.01
162 I Lake Luzerne County 11 1 2 3 0 - 46.0 55 59 41 40 39 7.63 1 8.02
163 A Page Mountain View 10 2 1 3 0 - 51.1 61 57 47 32 35 6.14 2 8.24
164 N Herrera Manor 6 4 1 3 0 2 28.1 32 37 26 39 32 10.16 2 8.26
165 K Gamble Middlesex County 17 0 2 4 1 - 49.0 94 65 45 13 26 4.78 - 8.27
166 G Stevenson Westmoreland 7 7 1 4 0 1 36.2 61 43 34 18 26 6.38 1 8.35
167 A Benner Montgomery County 11 3 1 0 1 - 29.0 40 31 27 14 26 8.07 - 8.38
168 G Bradley North Arkansas 13 9 2 6 0 1 60.0 95 75 57 27 48 7.20 12 8.55
169 A Caraballo Atlantic Cape 8 6 1 4 0 2 32.1 51 51 31 21 19 5.29 - 8.63
170 L Arnold Minnesota State 8 1 1 4 0 - 39.0 53 43 38 16 36 8.31 8 8.77
171 T Hauser Thomas Nelson CC 9 7 1 2 0 2 42.0 49 50 41 34 19 4.07 4 8.79
172 Z Felter SUNY Broome 8 0 1 3 0 - 33.2 58 46 33 17 18 4.81 3 8.82
173 C Lanholm Delaware County 13 5 2 4 0 1 40.0 61 50 40 25 31 6.98 - 9.00
174 H Goodacre Columbia-Greene 7 7 0 4 0 1 27.2 39 43 29 21 12 3.90 4 9.43
175 D McNamee Bucks County 7 0 0 2 0 - 25.2 47 45 27 11 17 5.96 - 9.47
176 C Brown Mesabi Range 12 4 1 4 0 - 29.1 64 38 31 12 19 5.83 6 9.51
177 L Adelman Vermilion 8 5 1 3 0 1 31.0 44 42 33 22 13 3.77 0 9.58
178 I Glass Butler County 6 0 0 3 0 - 24.0 35 44 26 28 12 4.50 - 9.75
179 S Mursu Minnesota State 7 3 2 5 0 1 30.1 47 38 33 34 29 8.60 5 9.79
180 J Cinello Allegheny County-South 8 6 3 3 0 - 34.0 50 44 38 13 29 7.68 4 10.06
181 J Santana Bunker Hill 6 0 0 3 0 - 21.1 33 58 24 31 27 11.39 2 10.13
182 C Gramm Minnesota State 7 0 1 3 0 - 32.1 64 49 41 18 26 7.24 4 11.41
183 T Johnson Butler County 7 0 0 5 1 - 17.1 30 38 26 15 6 3.12 2 13.50
184 D Ervin Delaware County 12 4 1 4 0 1 39.0 82 75 65 19 28 6.46 8 15.00
185 J Salcedo Manor 14 6 1 6 0 1 38.1 76 84 66 49 24 5.63 3 15.50
186 A Perez Luzerne County 9 1 1 3 0 1 48.0 116 113 91 26 25 4.69 9 17.06

NJCAA Admin Login X

Forgot Your Password?